Automatyka przemysłowa
To dział automatyki, w którym główny nacisk jest położony na automatyzowanie procesów technologicznych dotyczących na przykład wytwarzania produktów. W jaki sposób jest to realizowane? Poprzez układy urządzeń nazywane systemami automatyki przemysłowej. Pod tym pojęciem kryją się również wszelkie czujniki, przekaźniki, sterowniki PLC, systemy SCADA lub DCS, panele operatorskie HMI i cały szereg urządzeń wykonawczych. Innymi słowy wszelkie urządzenia wraz z oprogramowaniem, które umożliwiają automatyzację procesów przemysłowych.
Dlaczego przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po systemy automatyki przemysłowej?
Ponieważ umożliwiają one zwiększenie wydajności produkcyjnej przedsiębiorstw. Po ich wdrożeniu można wytworzyć więcej produktów w tym samym czasie. Co ważne, wzrasta precyzja wytwarzania produktów. A jednocześnie zwiększa się poziom bezpieczeństwa pracowników. Istotne jest również to, że w dłuższej perspektywie czasowej automatyzacja przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji.
Firmy, które wykorzystują automatykę, są postrzegane jako niezawodne. Tym samym stają się godnym zaufania kontrahentem i cieszą się większym zaufaniem klientów.
Gdzie można wprowadzić automatyzację procesów przemysłowych?
Branża automatyki przemysłowej ma wpływ na przemysł chemiczny, metalurgiczny, chemiczny, wydobywczy, motoryzacyjny, wytwórczy i niemal każdy inny. Ponieważ dziedzina ta rozwija się w oszałamiającym tempie, możliwa jest automatyzacja coraz większej ilości przemysłowych układów sterowania. Ze zdobyczy automatyki w większym lub mniejszym stopniu korzystają na przykład fabryki, kopalnie, huty, elektrownie, cementownie i platformy wiertnicze. Znajduje ona również zastosowanie w sieciach dystrybucji wody, ciepłowniczych, energetycznych, gazowniczych i telekomunikacyjnych.
W przemyśle motoryzacyjnym automatyka jest również instalowana w produkowanych pojazdach. Widać to na przykładzie wspomagania układu kierowniczego, tempomatu, adaptacyjnego systemu ruchu i systemu kontroli trakcji.