Cyberbezpieczeństwo
Czy wiesz, czego dotyczy termin cyberbezpieczeństwo? Można rozumieć to na trzy sposoby. Przede wszystkim jest to dziedzina wiedzy. Po drugie, pewien stan idealny, do którego należy dążyć. Na koniec, pod pojęciem tym kryje się cały szereg procesów, metod i zasad, które rozsądni przedsiębiorcy wdrażają ostatnio na masową skalę.
Cyberbezpieczeństwo jako dziedzina wiedzy.
Żyjemy w cyberprzestrzeni. Każdego dnia korzystamy z systemów teleinformatycznych, które gromadzą nieprzebrane ilości danych. Co gorsza, jako przedsiębiorcy my również udostępniamy różnego rodzaju oprogramowanie. Jeśli nasz system jest podatny na cyberatak, możemy w jednej chwili stracić zaufanie naszych klientów.
Aby uniknąć tego ponurego scenariusza, warto pogłębiać wiedzę obejmującą bezpieczeństwo danych, połączenia zdalne, sieci i aplikacje. A także ochronę danych osobowych, odzyskiwanie po awarii, zabezpieczenia techniczne i sprzęt. Bardzo dobrym pomysłem jest również szkolenie w tym zakresie swoich pracowników.
Cyberbezpieczeństwo, czyli świat idealny.
System, sieć, aplikacja czy baza danych, która spełnia wszelkie wymogi cyberbezpieczeństwa, całkowicie blokuje dostęp cyberprzestępcom. Czy w informatycznym świecie jest to możliwe? Nie do końca, ponieważ hakerzy i specjaliści od bezpieczeństwa w sieci prowadzą ze sobą cybernetyczny wyścig.
Rola tych ostatnich nie sprowadza się do reagowania na incydenty. Bezpieczeństwo systemów jest uzależnione od zdolności przewidywania ruchów przestępców. W ten sposób można się uchronić przed stratą pieniędzy i dobrego imienia, a nawet zamknięciem działalności.
Cyberbezpieczeństwo rozumiane jako działania.
Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformacyjnych stosuje się dwuskładnikowe uwierzytelnianie, regularne aktualizacje, szyfrowanie, silne hasła, zapory sieciowe, programy antywirusowe i wtyczki do przeglądarek. Każde z wyżej wymienionych działań zwiększa bezpieczeństwo.
Jeśli jednak jesteś dostawcą oprogramowania, musisz zadbać o to, by nie było w nim żadnych dziur dla hakerów. To na Tobie spoczywa bowiem obowiązek ochrony gromadzonych danych.