Skip to main content
Robotyka

Optymalizacja procesów produkcyjnych

Optymalizacja procesów produkcyjnych to wielopoziomowe działanie doskonalenia istniejących w organizacji strumieni przepływów. W wymiarze produkcyjnym skupia się głównie na takich obszarach jak wydajność i niezawodność maszyn, technologia, zużycie mediów, minimalizacja odpadu i wzrostu jakości. Warto podkreślić, że działania te zyskują na skuteczności gdy w początkowym etapie przeprowadzone zostanie mapowanie procesów, mapowanie strumienia wartości czy identyfikacja wąskich gardeł. Coraz powszechniej stosowana jest metodyka Lean Manufacturing oraz takie narzędzia jak Kaizen, Six Sigma, Diagram Ishikawy.

 

Od zawsze przyświecała nam wizja bycia partnerem w procesie (zamiast podwykonawcą). Udowodniliśmy to w wielu projektach proaktywną postawą i pomysłami, że drogą optymalizacji istnieje możliwość zrobienia czegoś lepiej, skuteczniej i sprawniej.

Umów konsultację

Sprawdź jak możemy wspierać Twój biznes










    Identyfikacja obszarów

    Optymalizacja wymaga dogłębnego zrozumienia natury procesu. Pomijając ten etap skazani będziemy na rezultaty dalekie od oczekiwanych. Dzisiejsza wiedza o zarządzaniu procesami oferuje na szczęście szereg narzędzi, które przy minimalnym wysiłku mogą znacznie zwiększyć skuteczność optymalizacji. Praktykujemy podejście Discovery, związane z Design Thinking. Identyfikujemy się również z myślą pochodzącą z kultury Japońskiej czyli GEMBA – w uproszczeniu oznacza to, że żeby zrozumieć trzeba być blisko miejsca powstawania wartości np. gniazda operatora.

    Integracja i zarządzanie wieloma systemami

    Park maszynowy często tworzą rozwiązania kupowane na przestrzeni wielu lat od różnych producentów. Ewolucja technologii, standardy dostawców, zmieniające się wymagania użytkownika to tylko kilka z czynników które powodują, że rozwiązania systemowe są tak trudne. Na poprawę tej sytuacji z pewnością wpływa praca nad kulturą techniczną – na przykład zebranie wymagań dla dostawców i stworzenie standardu wymagań. W procesie wyboru dostawców warto postawić na organizację, która proponuje rozwiązania wpisane w istniejącą sytuację o potencjale rozwoju w przyszłości. Staramy się wskazać klientom środki techniczne, które ułatwią im zadania w przyszłości.

    Komunikacja wewnątrz organizacji i zarządzanie zmianą

    Optymalizacja i doskonalenie skutkuje zmianami w organizacji. Ich zakres zależy od specyfiki danego zagadnienia, jednak często spotyka się z oporem i niechęcią. Efektywne procesy to zaangażowanie ludzi. Dokonując nietrafionych zmian, nieodpowiednio przekonując uczestników do argumentów i wartości dodanej, ograniczamy ich skuteczność. Tutaj nie ma łatwej drogi i często jest to praca organiczna na kulturą organizacyjną danego przedsiębiorstwa. Dopiero głęboko zakorzeniona myśl ciągłego doskonalenia przynosi właściwe efekty, prowadząc do nieustannego wzrostu konkurencyjności na rynku. Aby było to możliwe należy stosować otwartą komunikację, zorientowaną na wartość dodaną ale zawierającą również trudności, ryzyko oraz wysiłek.

    Proces wdrożenia

    Krok po Kroku

    Głębokie zakorzenienie w naszym DNA kultury ciągłego doskonalenia ma odzwierciedlenie w procesie dostarczania wartości naszym klientom. Stosujemy w praktyce metodykę PDCA. Zaplanuj, Wykonaj, Sprawdź i Popraw – to etapy, w które wpisaliśmy typowe kamienie milowe w naszych projektach.

    PLAN – przygotowanie do projektu

    Na tym etapie opracowujemy koncepcję, ustalamy założenia i (co najważniejsze) weryfikujemy nasze wyobrażenie o procesie z klientem – w tym celu odbywa się spotkanie Kick off, które rozpoczyna prace nad projektowaniem.

    DO – zasadnicza realizacja

    W tym czasie najwięcej się dzieje – projektujemy, budujemy i programujemy, na każdym etapie dbając o follow-up – regularną i intensywną komunikację z klientem, na bieżąco konsultując wątpliwości i informując o postępach.

    Przed rozpoczęciem zamówień i budowy maszyny spotykamy się z partnerem na PDR (Preliminary Design Review) – wstępną ocenę projektu na jego początkowym etapie. Przeprowadzamy wtedy analizę rozwiązania, określamy potencjalne ryzyka i obszary, które wymagają dodatkowej uwagi. Wnioski z PDR przekuwamy w zmiany w projekcie.

    Kolejnym etapem rozwoju projektu jest CDR (Critical Design Review) – ocena postaci zbliżonej do końcowej i potwierdzenie, że klient otrzyma produkt zgodny ze swoimi oczekiwaniami. To dobry moment na ocenę, czy występują istotne zagrożenia, i wprowadzenie zmian, które je ograniczą.

    Po dopracowaniu projektu realizujemy zamówienia, montaż, programowanie i wstępne uruchomienie.

    CHECK – wszystko pokażą testy

    W pierwszej kolejności przeprowadzamy testy FAT (Factory Acceptance Test) w naszej siedzibie. Sprawdzamy działanie poszczególnych funkcjonalności i dokonujemy ostatnich poprawek.
    Kiedy wszystko jest przygotowane maszyna przewożona jest na docelowe miejsce, następuje montaż i testy SAT (Site Acceptance Test). To ostateczne potwierdzenie działania maszyny, powiązane z odbiorami końcowymi.

    ACT – działamy dalej!

    Ostatni punkt metody jest tak naprawdę początkiem każdego kolejnego projektu i działania. W trakcie każdej realizacji zbieramy obserwacje, które na koniec podsumowujemy i opracowujemy w ramach Lessons Learned. Wnioski przekuwamy w działanie i cały cykl zaczyna się na nowo.
    Doświadczenie i skuteczność

    Przewaga Konkurencyjna

    Jesteśmy częścią renomowanej grupy kapitałowej Transition Technologies, która od 1991 roku kreuje przyszłość technologii przemysłowych. Grupa obejmuje 21 firm, zatrudnia ponad 2280 specjalistów i prowadzi działalność w 27 biurach na całym świecie, operując w 100% na polskim kapitale. Nasza misja to dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które napędzają rozwój globalnego przemysłu.

    • Innowacyjność: Stale inwestujemy w najnowsze technologie, aby nasze rozwiązania były zawsze na czele innowacji.
    • Doświadczenie: Ponad trzy dekady na rynku technologii przemysłowych zapewniają nam wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji najbardziej wymagających projektów.
    • Jakość: Posiadamy certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 27001:2013 i ISO 45001:2018, co potwierdza nasze zaangażowanie w najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

    Wybierając nasze rozwiązania, inwestujesz w przyszłość swojej firmy – przyszłość, która jest innowacyjna, efektywna i zrównoważona.

    Zaufanie i Satysfakcja

    Opinie Naszych Klientów

    Już od samego początku naszej współpracy, firma Transition Technologies-Control Solutions dała się poznać jako rzetelny partner. Wyróżniało ich kreatywne podejście na etapie ofertowania. Przedstawiono nam kilka propozycji rozwiązań na podstawie, których mogliśmy wybrać docelowy kierunek.

    Podczas realizacji natomiast działali z determinacją rozwiązując sukcesywnie pojawiające się problemy. W obliczu faktu, że projekt był realizowany w trudnym otoczeniu rynkowym, musieliśmy często działać wspólnie i wypracowywać środki zaradcze, niejednokrotnie drogą kompromisu. Również podczas eksploatacji stanowiska reagowali konstruktywnie i szybko na pojawiające się usterki.

    Firma TT-CS sprawdziła się jako zaufany partner w trudnych projektach. Pozytywnie zapatrujemy się na współpracę przy kolejnych realizacjach z zakresu budowy maszyn.

    Adam BombaProcess Manager
    Wiedza i doświadczenie

    Nasz zespół

    Dyrektor Obszaru Robotyki

    Zbigniew Strzelecki

    Dyrektor obszaru robotyki w Transition Technologies-Control Solutions. Z wykształcenia i zamiłowania inżynier mechanik.

    Posiada wieloletnie doświadczenie w automatyzacji procesów produkcyjnych i zarządzaniu projektami. W firmie od 3 lat, obecnie zajmuje się rozwojem biznesowym działu robotyki i koordynowaniem jego pracy.

    Koordynator Projektów

    Marek Stępniak

    Koordynator projektów w Transition Technologies-Control Solutions. Z wykształcenia inżynier mechanik z żyłką majsterkowicza.

    Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu procesami. Realizuje zadania w projektach związanych z automatyzacją i robotyzacją.

    Inżynier Automatyk

    Wojciech Szajda

    Inżynier automatyk w Transition Technologies-Control Solutions, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

    Z automatyką przemysłową związany zawodowo od 5 lat. Realizuje zadania w projektach związanych z robotyzacją i budową maszyn.

    Darmowa konsultacja

    Jesteśmy Tu, Aby Pomóc

    Interesuje Cię nasza oferta?
    Napisz do nas, aby uzyskać spersonalizowaną konsultację.

    • Indywidualne doradztwo
    • Dopasowane rozwiązania
    • Szybka realizacja
    • Eksperci z doświadczeniem

    Wypełnij formularz i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji